עמוד, מאמר, כתבה – מה התפקיד של כל אחד?

 

כתיבת תוכן מקצועי דורש ידע ואיכות. בואו נעשה רגע סדר.. ישנם כמה סוגים של מוצרים, אם נגדיר אותם כך, בתחום התוכן. כל אחד מהם בעל אופי אחר, מיועד למטרות שונות, ומי שלא שוחה קבוע בזרם של נהר התוכן, בהחלט יכול לאבד את הכיוון.. מה ההבדל בין עמוד ראשי לעמוד מאמר? מהו כתבת תוכן מקצועי שמפורסמת מחוץ לאתר וכיצד נעשה זאת חכם?

הנה התשובות שיסייעו לכם להבין מה סוג התוכן שמתאים לכם, ולאיזו מטרה.

 

עמוד ראשי באתר  

כתיבת תוכן מקצועי ואיכותיים צריכים להימצא כבר בעמוד הראשי באתר. עמד ראשי הוא עמוד אליו נכנסים מהטאבים הראשיים באתר. דף הבית, אודות, וברוב המקרים מדובר בעמודים שמתארים ומפרטים את השירותים / המוצרים שמציע האתר. העמודים האלו סופר חשובים ובעלי ערך גבוה. מה הכוונה? כאשר המטרה שלנו היא למשוך גולשים לאתר שלנו, ברוב המקרים הם ייכנסו לעמודים הראשיים. במידה ויפים השכנים בעיניהם, הם יישארו ויש סיכוי טוב שייכנסו לעמודים נוספים. במידה ופספסנו אותם בעמודים הראשיים, הסיכוי שנראה אותם שוב, לא גבוה.

מה ההבדל בין דף הבית לדף אודות?

שאלת השאלות שהרבה בעלי עסקים שואלים. ההבדל פשוט:

דף הבית (הדף הראשי שנכנסים אליו כשמקישים על כתובת האתר) הוא קודם כל עמוד סופר חשוב, מדורג בשלישייה הפותחת של עמודים באתר, מבחינת החשיבות שלו. את גודל החשיבות שלנו אנחנו יודעים, נכון? ברוב המקרים זהו העמוד הראשון אליו נחשף הגולש, ולרוב יקבע כאמור אם הוא יישאר איתנו עוד קצת, או שאנחנו מאבדים אותו.

נכון ל-2018, זמן ממוצע לשהיית גולש באתר הוא 4 שניות. זה כל מה שיש לנו, חבר’ה. 4 שניות כדי להחליט אם נשארים פה או לא. לכן החשיבות הגבוהה של דף הבית.

דף הבית הוא דף עם ניחוח שיווקי. הוא מציג את העסק, את השירות, ואם הוא חכם, ישתדל לתת תשובות לשאלה החשובה: למה לרכוש אצלנו?!

חשוב מאוד שהדף הזה יהיה מעוצב באופן אינטראקטיבי ומושך, שיהיו בו תמונות איכותיות ונוגעות באמת, אפשר כמובן להוסיף סרטוני וידאו, אך בעיקר, חשוב לנו שכתיבת תוכן מקצועי עבורו תהיה לא פחות ממושלם.

מה זה אומר כתיבת תוכן מקצועי מושלם?
  • תוכן מקורי, שלכם, לא שכתוב של עסק מתחרה.
  • תוכן ענייני ומדויק.
  • תוכן אינפורמטיבי, תאכלסי, מספק מידע ולא רק “למה אצלנו”
  • תוכן שבנוי מפסקאות קצרות, ותתי כותרות
  • וכמובן – כתיבת תוכן מקצועי שמניע לפעולה
מהו עמוד אודות / מי אנחנו?

שלא כמו דף הבית, אשר מטרתו תצוגת תכלית מפוארת, עניינית, ומניעה לפעולה, דף האודות מספק את ההשלמה המתבקשת: הסיפור שמאחורי הדברים.

אנשים אוהבים לדעת ממי הם קונים, מי הם האנשים הללו, מה מניע אותם, למה הם פתחו את העסק, וכדאי מאוד שיהיה חזון קצת יותר מעמיק מאשר לעשות קופה..

עמוד אודות מספר לנו את הרקע של החברה או של בעל העסק, הוא מספר איך הכל התחיל, מאיפה צמח החזון לפתוח דווקא חברת שליחויות, או במיוחד אתר תכשיטים, או פרגולות מעץ.

החיבור הרגשי מחויב, ועמוד אודות הוא המסגרת המושלמת לכך. פה אנחנו לא מנסים למכור שום דבר לאף אחד, פשוט מספרים עלינו, על הרקע שלנו, על החזון, מה מאפיין אותנו בעשייה, ומה האופק שלנו.

עמודים ראשיים נוספים

מעבר לעמוד הבית ואודות, ישנם עמודים ראשיים נוספים באתר, אשר לרוב יציגו את השירותים שמציע העסק. גם כאן חלים אותן חוקים: כתיבת תוכן מקצועי, תוכן מקורי ולא משוכתב, תוכן ענייני, שימוש בסלנג שמאפיין את העסק ובמיתוג של העסק, מחויב כמובן.

אם מעניין אתכם לקרוא עוד על חשיבות המיתוג בעסק, מוזמנים 

עמוד תוכן באתר / בבלוג

אחרי שסיימנו עם העמודים הראשיים, יש עמודי תוכן שאינם עמודים ראשיים, הם יכולים להיות בפרונט כתת-טאבים של העמודים הראשיים, או כמאמרים בבלוג.

אלו עמודים אינפורמטיביים ושיווקיים שחשוב לכם לספק לגולשים שלכם. למשל, עורך דין גירושין יכול להציג באתר שלו טאבים ראשיים כגון דף הבית, אודות, שירותים, ספרות, ואחד הטאבים הראשיים יכול להיות “טיפים למתגרשים”, תחתיו ייכללו עמודי תוכן עם נושאים כגון: כיצד תשמרו על ילדכם במהלך הגירושין, כיצד תבחרו עורך דין גירושין, אסטרטגיה מנצחת, ועוד.

דוגמא נוספת – אתר של מרפאה וטרינרית יכול להציע לגולשים שלו תוכן מקצועי מעבר לעמודים הראשיים, באמצעות עמודי תוכן כמו למשל מאמר בנושא שיעול אצל כלבים, פירקוסים אצל כלבים, כיצד תגרמו לכלב שלכם ללכת לצידכם ועוד.

עבור מה משמשים אותנו עמודי התוכן?
  • הם מספקים תוכן איכותי, אינפורמטיבי לגולש.
  • הם מסייעים בקידות אורגני של האתר, באמצעות שימוש במילות המפתח הנכונות (אם מעניין אתכם להתעמק בנושא, תוכלו לקרוא את “מהו קידום אתרים אורגני ומה תפקיד התוכן בסיפור?“)
  • הם מציגים אתכם באור מקצועי יותר, מכיוון שאתם מספקים תוכן עם ערך מוסף לקורא, ולא רק את המינימום הנדרש.
מילה לגבי קידום אורגני ומה חושבים על זה בגוגל

אני לא אשת קידום, מכירה את עולם הקידום מכיוון שהמון מתחום כתיבת תוכן מקצועית מכוון לקדם את האתר אורגנית, אבל כאשת תוכן ששמה את התוכן במקום הראשון, ולא את מילות המפתח, החלטתי ליישר קו גם עם גוגל. גוגל מחזיקה מאות ואולי אלפי פרמטרים שמשפיעים על דירוג האתר במנוע החיפוש. בשנים הראשונות שהעולם ואשתו גילו את הקידום האורגני, כמות מאמרי הזבל, תסלחו לי, של 200-300 מילה מפוצצים במילות מפתח, היתה מטורפת. גוגל עלו על זה וכיום, אחד הפרמטרים העיקריים עבורם הוא תוכן איכותי.

בתקופה שעדיין כתבתי מאמרי קידום, ראיתי שמבחינת ההשקעה בכתיבה, זו אותה ההשקעה. איני משקיעה פחות בגלל שמדובר במאמרי SEO, מכיוון שכאשת מקצוע, איני יכולה לספק מוצר מעאפן, נכון? אז אולי בואו נפסיק להתייחס אליהם כך. כיום מציעה ללקוחות שלי כתיבת תוכן מקצועי ואיכותי. רוצים לשלב מילות מפתח? וולקאם, אבל תזכרו שהאח הגדול צופה, והוא מאוד בעניין של תוכן איכותי.

כתבה מחוץ לאתר

כתיבת תוכן מקצועית למגאזין או כתבת תדמית שמפורסמת באתרים המתאימים (לא חסרים כאלו בארץ – ביזפורטל, בא במייל, מעריב למדוריו, ynet למדוריו), היא מוצר נהדר בעיניי. אפשר כמובן ללנקק אותה לעמוד שלכם ברשת חברתית, וגם לאתר. כתבת תוכן מקצועית מחוץ לאתר יכולה להיות בעיקר אחת מבין שתי האפשרויות הבאות:

כתבת תדמית מסורתית – כתבה בה העסק שלכם בפרונט, מסופר על המוצרים, על השירותים, מי אתם וכו’. בדרך כלל משלבים ראיונות בכתבות כאלו כדי להנגיש אותן בצורה חיה ודינאמית לגולש, שלא כמו הוייב הסטאטי שמוגש באתר. הכתבות הללו פעילות אך בעידן בו ההיצע עולה על הביקוש ברוב התחומים, כולנו מבינים, כל אחד בדרכו, שכדאי לשווק ולהנגיש את מה שאנחנו מציעים באופן קצת יותר חכם ואיכותי.

כתיבת תוכן מקצועית עם תג “תוכן שיווקי” או “נעשה בשיתוף עם” – במקרה הזה מדובר בתוכן קצת יותר מתחכם מהכתבה המסורתית. במקום לשים את הכל בפרונט, בעל העסק מציג כתבה עם מידע מקצועי. למשל, מרכז לקידום תלמידים מחוננים יכול לפרסם בוויינט כתבה על דור העתיד. כתיבת תוכן מקצועית כזו תשלב ראיונות עם צעירים, מה מעניין אותם בתחום המדע, כיצד הם מנסים להציל את כדור הארץ, ועוד. המפרסם במקרה הזה כן מוזכר בכתבה, אבל לא מעבר לזה.

אגב, כן יכול להיות מקרה בו לא מצוין בתחילת הכתבה כי מדובר בתוכן שיווקי, או נעשה בשיתוף עם.. וזו עדיין כתבה שמפורסמת בתשלום. במקרה הזה, הכתבה אולי תזכיר את שם העסק או תיתצן לינק אחד, זו לדעתי דרגת ההתחכמות הגבוהה ביותר, ואני אומרת זאת בחיוב. לפרסם כתבה כזו, זהו תוכן שיווקי במיטבו, לדעתי, ואסביר מה הכוונה.

לינק אחד, זה כל מה שצריך

עסק אשר מתמחה בתאורה לבית, למשל, יכול לפרסם כתבה באחד האתרים של עיצוב הבית, שנותנת המלצות לבחירת תאורה בחללי הבית השונים, ולהביא את העסק כמומחה עימו התייעצנו, ולינק. זהו, זה כל מה שצריך.

דוגמא נוספת היא כתבה בנושא צבעים לרהיטים בבית. המשמעויות, הסגנונות, ומה זה אומר עליך. כתבת מגאזין שמפורסמת באחד האתרים המובילים בתחום העיצוב בישראל, מציגה מידע מקצועי ואשכרה מעניין, בלי לדחוף את העסק לפרונט. העסק כמובן הוא עסק בוטיק לייצור רהיטים ברמה מאוד גבוהה. שם העסק לא מוזכר פעם אחת בכתבה. מה כן יש לנו? תמונות. גאוני, נכון?

לרקוד בכל החתונות?

כן, ברור שאנחנו רוצים לרקוד בכל החתונות ולפרסם את העסק שלנו בכל האמצעים, בכל הרשתות החברתיות, ויאללה באלגן. אלא אם כן אנחנו קרובים של רוטשילד, יכול להיות שהתקציב שלנו מוגבל. אני לא מתעסקת באסטרטגיות שיווקיות ותוכניות פריסת העסק במדיה הדיגיטאלית. מה שבטוח, חשוב מאוד שהקווים המיתוגים של העסק יחזרו על עצמם בכל כתיבת תוכן מקצועית, לא משנה היכן אתם מפרסמים, וכמובן, לבנות תוכנית חכמה איך כמה ולמה אתם מפרסמים את העסק ברשת.

בהצלחה!!

לשתף ב-
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב skype
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
נגישות
גלילה למעלה