מדוע חשוב להתייחס ברצינות למיתוג בזמן כתיבת תוכן איכותי לעסק ומהו בדיוק מיתוג?

כתיבת תוכן איכותי לעסק מחייבת התייחסות לעסק עצמו ולאופן שבו הוא ממותג. המידע פה מיועד לאנשי עסקים ולמי שעוסק בתחום כתיבת תוכן מקצועית ואיכותית כאחד. מי שלא מכיר את עולם השיווק, חושב שמיתוג של מוצר או עסק בעיקר מתמקד בלוגו וסלוגן.. זה נכון, אבל זהו מיתוג ויזואלי בלבד. לפני המיתוג הויזואלי, חשוב לנו לבנות את המיתוג הערכי של העסק. בואו נבין מה זה מיתוג, כיצד בונים אותו, ומדוע קריטי להתמיד בו, בתוכן שנוגע לעסק.

מהו מיתוג ערכי?

בואו רגע נבין מה זאת בכלל המילה הזאת מיתוג, בשפה לא שיווקית. אם כבר במילים עסקינן.. מיתוג מבצע פעולה של למתג. למתג, מהמילה תג, פירושו להצמיד תג מסוים על משהו. התגים שאנחנו שמים על העסק, הם המיתוג, הערכים שחשוב לנו שיבואו לידי ביטוי כאשר אנו מציגים את העסק שלנו. גם בעמודים ראשיים, גם בעמודי מאמרים, כתיבת תוכן איכותית וגם בדפי נחיתה. החוכמה היא כמובן לא לדחוף סתם, נרחיב על כך בהמשך.

מהם הערכים של העסק?

לכל עסק יש כמה ערכים שמייחדים אותו מעסקים אחרים, והופ הוספנו את מושג ה”בידול”, אבל עזבו אותו כרגע, בואו נבין את הדברים במהותם, ולאחר מכן ניכנס לעולם המושגים השיווקי. חשוב לנו מאוד כבעלי עסקים, לייצר לעסק שלנו את המיתוג שמשקף אותו, ולהציג את הערכים המיתוגים האלו כאמור השכם וערב. למה? התמדה ועקביות מייצרת את הדברים להיות הם.

אם למשל מעצב שיער ממתג את עצמו כמשתמש בחומרים טבעיים בלבד, שאינם פוגעים בסביבה, והוא חוזר על הנקודה הזאת לאורך הפרסומים שלו, בסוף זה תופס. לפעמים לוקח לזה זמן, זה לא מהיום להיום, וגם לא מהיום למחר, אבל מתישהו, במידה ויהיה עקבי ובעל התמדה, קהל היעד שמתעניין במוצרים טבעיים בלבד בתחום זה, יידע שהבחור הזה מספק מוצרים טבעיים בלבד.

ביחרו ערכים מיתוגיים שבאמת תוכלו לעמוד בהם

האם חשוב להסביר מדוע קריטי לעמוד מאחורי הערכים המיתוגים של העסק? אם הבחורצי’ק, מעצב השיער, ייתפס עם חומרים לא טבעיים, אבוי לו, ולתדמית העסק. המיתוג חייב להציג את האמת של העסק, או יותר נכון, העסק חייב לעמוד מאחורי הערכים המיתוגים שלו, אחרת רמת האמינות שלו יורדת לאפס.

אם אני למשל ממתגת את העסק שלי בתחום כתיבת תוכן איכותית שרק אני כותבת בעצמי, לא מעבירה לקבלני משנה, לא מעסיקה עוד כותבים, יש בכך מספר אמירות. אני בעצם אומרת ללקוחות שלי שהם יכולים להיות רגועים ובטוחים לגבי הסגנון, האחידות, הרמה, הם יכולים להיות בטוחים שעיקר העבודה שלי היא לעסוק ביצירת כתיבת תוכן איכותית, ולא בניהול תוכן מפני שחילקתי אותו בין מספר כותבים.

נכון, אפשר לומר גם שאני בעצם מונעת מעצמי להתפתח ולגדול, הרי יש גבול למה שאדם אחד מסוגל לעשות בעצמו. אבל איני מכוונת לשם, אני לא רוצה לפתוח מפעל לתוכן, אני מספקת כתיבת תוכן איכותית, שרק אני כותבת, והלקוחות שלי יכולים לסמוך עליי בנושא. זה מיתוג.

מה עומד מאחורי הערכים המיתוגיים?

חשוב מאוד שכל ערך מיתוגי שתבחרו בו כדי לייצג ולשקף את העסק שלכם, יהיה קיים באמת ותוכלו לעמוד מאחוריו. לא מדובר בתהליך ארוך ומסובך, הדברים פשוטים. אתם יכולים לשבת רגע ולשאול את עצמכם, למה שאנשים יקבלו את השירות הזה ממני? מה אני נותן להם? התשובות שתכתבו יהיו הבסיס למיתוג. זה תהליך נהדר שיכול לשקף לכם יופי את העסק שלכם. הי, אם אתם לא מקבלים שיקוף חיובי, זה בסדר, עכשיו הזמן לבנות את הדברים עם יסודות איתנים יותר.

אז אם אנחנו חוזרים לנושא של מה עומד מאחורי הערכים המיתוגיים, חשוב שהם באמת יהיו בעלי יסודות. למשל, אם אתם ממתגים את עצמכם כבעלי ניסיון, ויש לכם ניסיון של שנה בתחום, זה פחות יתפוס. אם אתם ממתגים את עצמכם כ”חושבים מחוץ לקופסא”, עליכם להוכיח זאת. לא משנה במה תבחרו, חשוב שתוכלו להראות שאתם באמת כאלה.

דוגמאות לערכים מיתוגיים

  • זמינות גבוהה – אף אחד לא אוהב לשלוח בקשה להצעת מחיר ולקבל תשובה תוך שבוע. כאשר אתם שולחים מייל שמבקש פרטים על שירות מסוים, עלויות, ומקבלים מענה תוך מספר דקות, אתם יודעים שיושב מישהו שמבין עניין בצד השני. גם כעבור כמה שעות זה בסדר, תלוי במה מדובר. פעם רציתי לקבל הצעת מחיר מחברת משלוחים בבאר שבע לשירות משלוח בתוך העיר. שלחתי להם מייל והם חזרו אליי אחרי שבוע. ממש התאפקתי לא להסביר להם שזאת לא הדרך להשיג לקוחות. גם אם יש לכם מלא לקוחות, אתם לא יודעים מה יהיה מחר.
  • שירות לקוחות ברמה גבוהה ומענה ידידותי – יש עסקים שמצטיינים באמת במענה ידידותי, חם, אדיב ומקצועי, וזו בהחלט סיבה נהדרת לקבל מהם שירות או מוצר מסוים. שירות לקוחות איכותי הוא מצרך יקר, מי שעושה אותו כמו שצריך, יכול להתגאות בכך ולשים את זה בפרונט כחלק מהערכים המיתוגיים של העסק וכמובן גם בזמן כתיבת תוכן איכותית לעסק.
  • מקצועיות וניסיון – שזרתי את שני הערכים האלו יחדיו מכיוון שהם מאוד חופפים ותלויים זה בזה. ניסיון מביא למקצועיות, וזה יכול להיראות מוזר שמישהו שפתח עסק לפני שנה מגדיר את עצמו כבעל ניסיון, נכון? אין פה שחור ולבן, אבל מניחה שתסכימו איתי שכדי לצבור ניסיון יש לעסוק בתחום לפחות כמה שנים, כדי להגדיר את עצמך כבעל ניסיון. אחרת, פספסנו גם את האלמנט המקצועי.
  • מכוונות לקהל יעד מסוים – “העולם שייך לצעירים” אומרת חברת קוקה קולה, זה נתח משמעותי במיתוג שלה, והסיכוי שתראו את גיל הזהב בפרסומות של קוקה קולה, הוא אפסי. זה פשוט לא חלק מהמיתוג שלה.
  • אהבה למקצוע – אף אחד לא אוהב לקבל שירות ממישהו שעושה לו טובה ונראה שהדבר האחרון שהוא רוצה בעולם, זה לתת שירות. לקבל שירות מבעל מקצוע שניכר שאוהב את העבודה, אוהב את מה שעושה, ועושה זאת מכל הלב, זה סופר משמעותי וחשוב מאוד לציין זאת במיתוג של העסק. אצלי למשל זה אחד הקווים העיקריים במיתוג. אני אוהבת לכתוב, עושה זאת בחפץ לב, לא יוצרת כתיבת תוכן איכותית אם לא בא לי או אין לי מוזה, והלקוחות שלי יכולים להיות בטוחים, שהמוצר שהם מקבלים, נעשה בתשומת לב ובאהבה. חשוב מאוד.

מיתוג זה לא דוקטורט

בסופו של דבר, אתם רוצים שהערכים המיתוגיים של העסק שלכם יסתכמו ב3-7 ערכים, עדיף חמישה, שיהיו קצרים וקליטים, ופשוטים. לא מסובכים, לא מגילות, פשוט. מניחה שאנשי השיווק לא יסכימו איתי, אבל אני גם לא חושבת שמדובר בתהליך מסובך שאמור לקחת המון זמן וכסף. כל עסק שאני כותבת עבורו, אני מבקשת לקבל את המיתוג כדי שאוכל לשלב בכתיבה, בהמשך ארחיב מדוע זה כ”כ חשוב.

במידה ואין מיתוג לעסק, או שבדרך כלל אומרים לי “עשינו לוגו”, אני מציעה להם לעשות סיעור מוחות משותף בשיחת טלפון ולקבוע כמה ערכים, ששמתי לב אליהם בכל מקרה, כשקיבלתי את חומרי הגלם או הרקע לדברים. למשל, פנייה בגובה העיניים, שימוש בשפה צעירה ותוססת, שימוש אמנות מקורית ועוד. איני אשת שיווק במקצועי, עסקתי רבות בשיווק והעולם הזה מוכר לי היטב, ולכן מצליחה לזהות ערכים מיתוגיים קיימים או פוטנציאליים, בקלות.

בסופו של דבר, אתם רוצים שיהיה לכם מסמך עם ערכים מיתוגיים, והמסמך הזה הוא עמוד התווך של שיווק העסק, וחשוב שהערכים האלו יבואו לידי ביטוי בזמן כתיבת תוכן איכותית והתוצר הכתוב.

מדוע חשוב להדגיש את המיתוג בתוכן?

בסך הכל, שני האמצעים העיקריים בהם ניתן להביא לידי ביטוי את המיתוג של העסק, הוא באמצעי ישיר כגון כתיבת תוכן איכותית, או באמצעי עקיף, כגון גרפיקה ואמצעים אינטראקטיביים נוספים. בואו נדבר על התוכן, כי אני לא גרפיקאית. דיברנו על החשיבות של להתמיד בשילוב הערכים המיתוגיים של העסק, פשוט כי זה עובד. אחרי זמן מה הקהל מבין שאתם כך וכך וכך, כי הקפדתם לחזור ולשקף את הערכים האלו בתכנים שפרסמתם.

לא צריך לדחוף בכוח, וגם לא את כל הערכים בשתי שורות, חשוב שזה ייעשה בחוכמה ובהקשרים המתאימים. כתיבת תוכן איכותית היא האמצעי הישיר המשמעותי ביותר, להעברת הערכים והמסרים המיתוגיים של העסק, ואם אין לכם מסמך כזה, עצרו הכל ושבו לכתוב אותו. הוא יכול לעזור לכם מאוד בהמשך.

 

לשתף ב-
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב skype
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
נגישות
גלילה למעלה